Karol Miękina

Urodzony w 1988 roku w Krakowie. Absolwent Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Wystąpił w spektaklach dyplomowych: „Hamlet”, w reżyserii Jana Peszka i Cezarego Tomaszewskiego, w tytułowej roli oraz „Wszystko wymyka się…”, w choreografii Joe Altera.

Były tancerz Polskiego Teatru Tańca – baletu poznańskiego oraz Bałtyckiego Teatru Tańca – Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Obecnie współpracuje z Teatrem Nowym Proxima w Krakowie. Gra w spektaklach Piotra Siekluckiego – „Akademia Pana Kleksa” jako Alojzy, „Wiedźmin. Turbolechita” jako Dilbert, „Król Maciuś Pierwszy” w tytułowej roli. Wystąpił w filmie „Chłopi” w reżyserii Doroty Kobieli oraz w filmie „Biała odwaga” w reżyserii Marcina Koszałki. Występował na wielu festiwalach teatralnych i tanecznych w Polsce i za granicą m.in. w Niemczech, Rosji, Brazylii, Norwegii, Serbii, Czechach i na Białorusi.

Jako aktor i tancerz współpracował z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie, Teatrem Groteska, Teatrem Hothaus w Krakowie, Operą Krakowską, Krakowskim Teatrem Tańca, Krakowskim Centrum Choreograficznym oraz z Teatrem Tańca Caro w Siedlcach.

Grał i tańczył w spektaklach tworzonych przez takich artystów jak: Ohad Naharin, Ewa Wycichowska, Jacek Łumiński, Jo Strømgren, Jan Peszek, Caroline Finn, Adolf Weltschek, Joseph Alter, Izadora Weiss, Cezary Tomaszewski, Janusz Skubaczkowski, Eryk Makohon, Maciej Kuźmiński, Antony McDonald, Ole Martin Meland, Barbara Bujakowska, Kaya Kołodziejczyk, Agata Moląg, Wojciech Terechowicz, Aleksander Kopański, Wojciech Kościelniak, Paulina Wycichowska, Piotr Skalski oraz Włodzimierz Nurkowski.

W karierze choreograficznej wyróżnić można jego dwa autorskie spektakle: „public space” oraz „Homo religiosus”. Tworzył ruch sceniczny do przedstawień dramatycznych w Teatrze Nowym w Krakowie, Teatrze im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze oraz w Teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie.

W 2014 roku został laureatem Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”.

Od 2015 roku uczy tańca współczesnego w XXX Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie, w klasie o profilu taneczno-teatralnym, a od 2022 jest wykładowcą w Krakowskiej Akademii im. Frycza Modrzewskiego w Krakowie, na Wydziale Aktorskim.